Sunday, July 14, 2024

114 West Elm Street
Graham, NC 27253
Ph: 336.228.7851

Mid-Carolina Conference all-conference honors

Categories:

By Bob Sutton

Special to The Alamance News

Here’s a list of Mid-Carolina Conference major award winners plus all-conference selections from Alamance County schools and Bartlett Yancey from the fall season:

Boys’ cross country
Runner of the Year: Jack Anstrom (Seaforth)
Coach of the Year: Cameron Isenhour (Northwood)
First team
Southeast Alamance: Neil Edwards, Youssef Mostafa, Aiden Greene
Second team
Southeast Alamance: Lukas Davis

- Advertisement -

Girls’ cross country
Runner of the Year: Sydney Gray (Northwood)
Coach of the Year: Tanelle Smith (Seaforth)
First team
Southeast Alamance: Elise Westbrook
Second team
Southeast Alamance: Madolyn Grubb

Football
Offensive Player of the Year: Jonathan Paylor (Cummings)
Defensive Player of the Year: Elliott Furr (North Moore)
Specialist of the Year: Angel Ramos (Cummings)
Coaches of the Year: Andrew Carrouth (North Moore), Tony Aguilar (Southeast Alamance)
Bartlett Yancey: Jaylen Neal, Will Modlin, Anthony Homer Jr., Ethan McGee, Tyzavier Jay, Brock Ouzts
Cummings: Bramond McRae, Damane Watkins Jr., Jonathan Paylor, Kavon-Fenderson Poteat, Bobby Logan, Devin Witherspoon, Jaidyn Briskey, Angel Ramos, Devon Williamson
Southeast Alamance: Daniel Bunker, Mikey Solomon, Ryan Dodson, Jerry Sims, Tyrone Squires, Aiden Pak, Gavin Greeson, Cruz Nelms

Girls’ golf
Player of the Year: Paige Ritter (North Moore)
Coach of the Year: Richard Smith (North Moore)
Second team
Southeast Alamance: Zoey Lambert

Girls’ tennis
Player of the Year: Ryan Tinervin (North-wood)
Coach of the Year: Abbey McGee (Northwood)
Second team
Southeast Alamance: Catherine Roten, Devlin Ahern
Bartlett Yancey: Shacora Yourse, Julianni Martines

Boys’ soccer
Offensive Player of the Year: Edgar Carbajal (Southeast Alamance)
Defensive Player of the Year: Jonathan Campos (Jordan-Matthews)
Goalkeeper of the Year: Alexander Rebollar (North Moore)
Coach of the Year: Paul Cuadros (Jordan-Matthews)
First team
Bartlett Yancey: Thomas Bailey, Jose Erroa
Cummings: Angel Ramos
Graham: Jonathan Beltran, Eddie Alejo, Jonathan Cruz
Southeast Alamance: Edgar Carbajal, Bailey Frye, Terrell Sanders
Second team
Bartlett Yancey: Benjamin Dow
Graham: Leonel Delgado, Kenneth Hinkley
Southeast Alamance: Aiden Hayes, Elio Anguiano

Volleyball
Player of the Year: Keira Rosenmarkle (Seaforth)
Coach of the Year: Scott Green (Seaforth)
First team
Cummings: Lorisella Acefedo
Graham: Carly Adams
Bartlett Yancey: Kayden Miller, Jazmyne Henderson, Lyndsey Smithers
Southeast Alamance: Victoria Vazquez
Second team
Bartlett Yancey: Bethany Solomon, Alana Knight
Graham: Kaelyn Gallagher

Must Read

Walmart officials confirm plans to build second facility at Hawfields industrial...

Walmart corporate officials confirmed Wednesday that the company will expand its existing distribution center at the Hawfields-area industrial park, known as the North Carolina...